W minioną środę 16 października br. weszła w życie kolejna bardzo ważna zmiana standardów medycznych na mocy rozporządzenia Ministra Nauki z dnia 10 października 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1514).
Jednym z głównych celów projektu rozporządzenia była zmiana wymagań dotyczących kształcenia na kierunkach:
Nowe rozporządzenie przewiduje na wszystkich ww. kierunkach studiów zmianę w zakresie profilu studiów polegającą na określeniu, że w przypadku studiów pierwszego stopnia będzie to profil praktyczny.
Obecnie uczelnia, ustalając program studiów na ww. kierunkach ma możliwość wyboru profilu tych studiów, co oznacza że może je prowadzić zarówno jako studia o profilu praktycznym, jak i studia o profilu ogólnoakademickim. Nowe rozwiązania zakładają ukierunkowanie zajęć na kształtowanie umiejętności praktycznych, co stanowi odpowiedź na oczekiwania rynku pracy. Jednocześnie rozwiązanie to służy uwzględnieniu zakresu uprawnień zawodowych pielęgniarki, położnej i ratownika medycznego, a także wymagań stawianych w miejscach świadczenia pracy wybieranych przez absolwentów tych studiów na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Kolejnym celem projektowanego rozporządzenia jest wprowadzenie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu ratownika medycznego na studiach drugiego stopnia, co jest konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2187).
Zmiana standardu kształcenia w zakresie pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego na studiach pierwszego stopnia znajdzie zastosowanie począwszy od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.
Natomiast, zmiana standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu ratownika medycznego na studiach drugiego stopnia, ma zastosowanie do kształcenia na studiach na kierunku ratownictwo medyczne, począwszy od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2024/2025.
Szczegóły dotyczące projektu rozporządzenia, wraz z uzasadnieniem, oceną skutków regulacji (OSR), a także uwagami zgłoszonymi w ramach konsultacji społecznych i raportem z tych konsultacji można znaleść na stronie Rządowego Centrum Legislacji.