W miniony poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 622). Ustawę można znaleźć 👉 POD TYM LINKIEM
Ustawa ta stanowi kontynuację działań zapowiedzianych w Białej Księdze (pisaliśmy o tym na BLOGU w ubiegłym roku - zobacz WPIS).
W ustawa wchodzi w życie 1 czerwca br. z tym, że przepisy które dotyczą uczelni:
1) art. 33 (dotyczący zmian w uchwałach rekrutacyjnych) oraz art. 35-38 (dotyczące OPI i NAWA w zakresie podjęcia czynności organizacyjnych i przygotowujących do prowadzenia wykazu cudzoziemców) - wchodzą w życie z dniem 13 maja 2025 r.;
2) art. 1, art. 4, art. 5, art. 6 pkt 2, 3, pkt 4 lit. b, pkt 6 i 8-16, art. 8, art. 10-19, art. 21, art. 23-30 oraz art. 34 - wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2025 r.;
To oznacza, że uczelnie już od wtorku 13 maja br. mają podstawę prawną, aby zmienić uchwałę rekrutacyjną w zakresie dotyczącym rekrutacji na rok akademicki 2025/2026.
Z istotniejszych informacji warto zwrócić uwagę na zmiany dotyczące:
1. Osoby, które nie posiadają dokumentu uzyskanego w kraju UE, EFTA, OECD, objetego umowami o wzajemnym uznawaniu wykształcenia albo matury IB albo EB, będą zobowiązane przedstawić w toku rekrutacji pisemną informację Dyrektora NAWA potwierdzające, że ich dokument pozwala ubiegać się o przyjęcie na studia wyższew Polsce.
2. Kandydaci będą zobowiązani przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka wykładowego na poziomie co najmniej B2 według ministerialnej listy. Wymóg ten nie będzie dotyczyć obywateli UE, EFTA, OECD, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
3. W stosunku do osób legitymujących się dokumentami o wykształceniu spoza UE, EFTA, OECD lub państw objętych odpowiednimi umowami będą obowiązkowe egzaminy wstępne na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie.
4. Wszystkie uczelnie nieakademickie oraz niepubliczne (zarówno akademickie, jak i nieakademickie) będą musiały uzyskać zgodę MSWiA na rekrutowanie cudzoziemców do 30 czerwca 2026 r.
5. Będą obowiązywać limity cudzoziemców studiujących na danej uczelni, który wynosi maksymalnie 50% ogółu studentów.
6. Obowiązki kuratoriów oświaty w zakresie uznawalności zagranicznych dokumentów o wykształceniu uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego oraz na jednolite studia magisterskie przejmuje od 1 lipca br. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Dokumentem potwierdzającym takie uprawnienie będzie pisemna informacja dyrektora NAWA.
NA PEWNO CZEKA NAS SPORO ZMIAN !!!
O najnowszych zmianach w zakresie rekrutacji studentów zagranicznych chcemy opowiedzieć i podyskutować podczas szkolenia już 5 czerwca br. Serdecznie zapraszamy 🙂 Szczegóły można znaleźć TUTAJ